INFORMACJE:
Można dokonywać wpłat 1 % podatku na rzecz naszego Klubu poprzez LUBUSKĄ FEDERACJĘ SPORTU!
Wyświetlenia strony 59461

Artykuły

Nasze miasto

Gorzów Wielkopolski (niem. Landsberg an der Warthe) - miasto na prawach powiatu w województwie lubuskim, siedziba wojewody lubuskiego. Gorzów Wielkopolski położony jest nad Wartą, w zachodniej Polsce.

Miasto o największej liczbie mieszkańców w województwie. W grudniu 2009 roku Gorzów Wielkopolski zamieszkiwało 125 383 osób, co lokuje go na 31. pozycji w kraju pod względem liczby ludności.

Pod względem geograficznym położone jest na skraju Kotliny Gorzowskiej leżącej na Równinie Gorzowskiej nad Wartą u ujścia Kłodawki, na wysokości od 19 do 82 metrów n.p.m. 

Leży 53 km od granicy z Niemcami i około 135 km od ich stolicy, Berlina. Do Warszawy jest 448 km, a siedziba władz samorządowych województwa lubuskiego znajduje się w oddalonej o 112 km Zielonej Górze. Miasto leży w granicach historycznej ziemi lubuskiej.

Po podbiciu Lubuszan przez Polan, tereny te zostały włączone do Wielkopolski. Następnie w 1252 r. ziemia ta została włączona do Marchii Brandenburskiej, stanowiąc zalążek Nowej Marchii. Do 1945 r. miasto związane było z niemiecka Brandenburgią, a po II wojnie światowej znalazło się w granicach Polski.

źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Gorzów_Wielkopolski