INFORMACJE:
Można dokonywać wpłat 1 % podatku na rzecz naszego Klubu poprzez LUBUSKĄ FEDERACJĘ SPORTU!
Wyświetlenia strony 59462

Historia

Początki piłki wodnej w Gorzowie sięgają 1954r., ale wyodrębnioną sekcję w tej dyscyplinie sportu pływackiego założono
w KS "Unia" dopiero w 1959 r. Szkoleniem kierował współzałożyciel sekcji - Ryszard Łuczak (do 1964 r. we współpracy
z Eugeniuszem Olszewskim).
W latach 1964 - 1971 drużyna klubowa czterokrotnie występowała w I lidze.
W 1974 r. awansowała do ekstraklasy po raz piąty i od tego czasu odgrywała w niej pierwszoplanową rolę
( w latach 1980 - 1991 w sposób absolutny). Piłkarze wodni "Stilonu" zdobyli w historii swej dyscypliny 27 razy tytuł mistrza Polski (15 razy w rozgrywkach letnich i 12 razy w rozgrywkach halowych) oraz 16 razy zwyciężyli w walce o Puchar Polski.

W 1992 r. zespół seniorów wycofano z rozgrywek ligowych. Powodem było braki finansowe klubu i przejściowe trudności kadrowe w sekcji. Niezależnie od tego drużyna "Stilonu", oparta o najzdolniejszych juniorów, potrafiła w latach 1994 i 1995 wywalczyć Puchar Polski.
W 1996 r. zespół piłki wodnej ZKS "Stilon" wznowił udział w rozgrywkach ligowych i - mimo kilkuletniej przerwy - zdobył po raz piętnasty tytuł mistrza Polski. W następnym roku, w barwach Miejskiego Klubu Pływackiego (od 1 stycznia 1997 r.), wywalczył tytuł wicemistrza.

Waterpoliści "Stilonu", jako zdobywcy Pucharu Polski, uczestniczyli w rozgrywkach o Klubowy Puchar Europy. Nie odnieśli w nich znaczących sukcesów, jednak podkreślić trzeba, że trzykrotnie zakwalifikowali się do ćwierćfinału (1985, 1987 i 1989).
Wielu gorzowskich zawodników reprezentowało Polskę w mistrzostwach Europy: jako pierwszy Jacek Perliński (1974 r.), a od 1977 r. regularnie po kilka osób. Najdłuższy staż reprezentacyjny mieli Piotr Diakonów, Józef Pawlak, Jacek Osiński, Janusz Michalski i Sławomir Andruszkiewicz. Pięciu zawodników było objętych przygotowaniami na letnie igrzyska XXII Olimpiady w Moskwie.
Osiągnięcia zespołu są sukcesem Ryszarda Łuczaka. W uznaniu zasług dla rozwoju piłki wodnej, Polski Związek Pływacki ogłosił go w 1981 r. trenerem roku i wielokrotnie powierzał mu opiekę nad reprezentacją kraju. W 1982 r. Ryszard Łuczak został laureatem plebiscytu: "Honorowa Trybuna Trenerów - Wychowawca Młodzieży". W klubie współpracowali z nim w różnych okresach Wiesław Załuski oraz absolwenci miejscowej AWF: Andrzej Kuś, Wojciech Jeruzal, Jacek Osiński, Sławomir Andruszkiewicz i Krzysztof Garbolewski.
Pod redakcja: Bernarda Woltmanna
“Zarys Historii Sportu w Gorzowie Wlkp. 1945-1997″
Polskie Towarzystwo Naukowe Kultury Fizycznej

 

 

W styczniu 1997 roku w wyniku podziału ZKS "Stilon" powstał wspomniany już wcześniej Miejski Klub Pływacki "Gorzów". W tym okresie kadrę szkoleniową sekcji piłki wodnej stanowili: mgr Jacek Osiński oraz mgr Krzysztof Garbolewski. Zarówno trener Osiński jak i Garbolewski odnosili liczne sukcesy, zdobywając wielokrotnie Mistrzostwo Polski Juniorów, oraz w latach, 1997, 2000, 2002 i 2003 V-ce Mistrzostwo Polski Seniorów.
W latach 1996-1998 Jacek Osiński był II trenerem Kadry Polski i Kadry Olimpijskiej, której trzon stanowili gorzowscy waterpoliści.
MKP "Gorzów" w roku 2002 zmienił nazwę na Miejski Klub Pływacki "Słowianka" Gorzów Wlkp. W tym roku do klubu powrócił trener "legenda" - Ryszard Łuczak. Również w kadrze szkoleniowej znalazł się gorzowski zawodnik i reprezentant Kadry Narodowej Seniorów - Sebastian Żabski, który objął posadę trenera Szkółki Waterpolowej, składającej się z najmłodszych zawodników sekcji.
W tym okresie, a dokładnie w roku 2004 gorzowskim seniorom udało się zdobyć srebrny medal Pucharu Polski, natomiast juniorom w 2002 roku Mistrzostwo Polski i trzy razy z rzędu w kolejnych latach V-ce Mistrzostwo.
W marcu 2005r. sekcja piłki wodnej podejmuje działania, które mają na celu utworzenie odrębnego klubu. 30 grudnia 2005r. zostaje zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym nowy klub - GORZOWSKI KLUB PIŁKI WODNEJ-59. Współinicjatorami, między innymi, utworzenia nowego klubu był pan Janusz Mazurek,  oraz mgr Jacek Osiński.
W tym też roku do kadry szkoleniowej dołączył wychowanek gorzowskiej piłki wodnej oraz były bramkarz Reprezentacji Polski Juniorów - Bartosz Naudzius.
W roku 2008 do Gorzowskiego Klubu Piłki Wodnej - 59 powraca w roli trenera legendarny bramkarz Gorzowskiego waterpolo - Piotr Diakonów.

W 2008 roku po raz pierwszy od wielu lat Gorzów ma również swojego przedstawiciela w rozgrywkach Seniorów. GKPW - 59 wystawia do boju o Puchar Polski Seniorów, drużynę złożoną głównie z utalentowanych juniorów wspieranych przez doświadczonych: Bartosza Zawadzkiego, oraz Jakuba Lepieszkiewicza. Nasza drużyna zajmuje w tych zawodach IV miejsce, "napędzając stracha" zdecydowanym faworytom ze Szczecina, oraz Łodzi.

Od tego czasu Nasi zawodnicy pod wodzą trenerów Piotra Diakonowa, oraz Ryszarda Łuczaka występują w rozgrywkach seniorskich na stałe, co zaowocowało brązowym medalem Mistrzostw Polski Seniorów w 2010 roku, oraz brązowym medalem Pucharu Polski Seniorów w 2011 roku! Nasza drużyna oparta na najzdolniejszych juniorach, oraz kilku seniorach cały czas się rozwija i z roku na rok stawia przed sobą coraz to wyższe cele!